Yeniliklerle Bir Adım Öne Çıkan Girişimcilerin Hayatı

0

Yaptıkları yeniliklerle bir adım öne çıkan girişimcilerin hayatı sürekli yeniliklerin oluştuğu dünyada, gün geçmeden fikirlerini hızla gerçekleştirdiğini görüyoruz. Birçoğumuzun belki de çok farklı fikirleri var, fakat kendimize inancımız olmayabiliyor ve fikirlerimizin peşinden gitmeye biliyoruz veya hiç çalışmayıp, sadece hayal ediyoruz. Peki dünyada gelişim sağlayan ve yaptıkları yeniliklerle bir adım öne çıkan girişimciler neler yapmış, ne kadar çalışmışlar, bilinmeyen gerçekleri neler, gelin birlikte inceleyelim.

Hakan Baş

Girişimcilerin hayatı yazımızda ilk sırada Hakan Baş var. İstanbul’da 1983 yılında doğan Hakan Baş’ın üniversiteden sonra, çok hızlı değişimli bir girişimcilik serüveni olmuştur. Kendisi üniversiteye kadar olan eğitimini Üsküdar Amerikan Lisesinde tamamladıktan sonra, New York’ta Cornell Üniversitesinde Ekonomi eğitimi almıştır. Hakan Baş daha küçük yaşlarda aslında ileride ne kadar başarılı olacağını Fenerbahçe ve milli takım adına girdiği ve rekorlarının olduğu yüzme yarışmalarında sinyalini vermiştir. Eğitimden sonra Bank Of Amerika’da çalışmaya başlamıştır. Bir süre burada çalıştıktan sonra, bir yılda İstanbul’da Raymond James’te yatırım bankacılığında çalışmıştır. Yüksek lisans yapmaya karar verdikten sonra, tekrar Amerika’ya giderek Yale Üniversitesinde isteğini gerçekleştirmesinin ardından, 2010’da Türkiye’ye geri dönüş yapmıştır. Yüksek lisans sırasında aldığı birkaç ders kendisini girişimciliğe yönlendirmiştir. Aynı yıl içerisinde ‘Peak Games’ isimli oyun şirketini Sidar Şahin ile birlikte kurmuştur. Böylece girişimciliğe adım atmıştır. Bir yıl sonra Mart ayında, Alper Özdemir’le birlikte dijital pazarlama alanında ‘Krombera’ isimli ajansı açmışlardır. Krombera’nın ardından Hakan Baş tek başına e-ticaret sektörüne atılmıştır ve 2012’de Lidyana.com sitesini kurmuştur. 2014 ve 2015’te tekrar Alper Özdemir ile Anibera, Propera ve Berabera isimli üç şirket kurmuşlardır. Bu şirketlerin her biri farklı alandadır. Daha sonrada bu üç şirketi ‘Bera Medya Grubu’ isimli tek bir grup içerisinde toplamışlardır. Hızını alamayan Hakan Baş, 2016’da Lol takımını kurmuştur ve en sonda bir grup kişiyle, Groop ismi verdikleri bir chat programı yapmışlardır.

Elon Musk

Girişimcilerin hayatı yazımızda ikinci sırada Elon Musk var. Tüm dünyanın konuştuğu başarıdan başarıya koşan Elon Musk, 1971’de Pretoria’da doğmuştur. Ortaokul ve liseyi Pretoria’da tamamladı. Daha küçük yaştayken, kendi bilgisayar ürününü yazmış ve satmıştır. Queen’s Üniversitesinde iki yıl eğitim aldıktan sonra, Pennsylvania Üniversitesinde İşletme ve fizik bölümlerini okumuştur. Daha sonra Slikon Vadisi’ne doktora için gitmiştir, fakat doktorasını tamamlamamıştır. Temiz enerji, internet ve uzay konusunda araştırma yapmaya karar vermiştir. 1999’da ‘Zip2’yi’ satın almıştır ve aynı sene içerisinde ‘X.com’uda’ kurmuştur. Bir yıl sonra, Tesla’nın kurucu ortaklarından olmuştur. Temiz enerji üretmek isteyen Elon Musk, 2006’da güneş enerjisi sağlayan ‘Solar City’i’ kurmuştur. Kendisi yapay zekayı desteklemeyip, insanlık içinde tehlikeli bulmaktadır. Şu anki projesi ise, trafik sıkışıklığını azaltmak için yer altı tünelleri yapmaktır.

Cihat Dündar

Girişimcilerin hayatı yazımızda üçüncü sırada Cihat Dündar var. İlaçlarla değil, bitkilerle hastalıklara çözüm arayan Cihat Dündar Almanya’da 1972 yılında doğmuştur ve tüm eğitimini burada tamamlamıştır. Ergenlik dönemindeyken çoğu insanın sivilcelerinden rahatsız olması gibi, kendisi de sivilcelerinden rahatsız olup doktora girmiştir, fakat doktorların verdiği ilaçlar sivilcelerini tedavi etmemiştir. Bunun üzerine evde bulunan şifalı bitkiler kitabını incelemeye başlamıştır ve yoğurt bal karışımı ile sivilcelerinin geçmesini sağlamıştır. Bu çözüm onu bitkilerin şifalarını daha çok araştırmaya ve incelemeye teşvik etmiştir. 1999 yılında girişimci olmaya karar veren Cihat Dündar, Türkiye’ye dönmüştür ve 2002 yılında  ‘Biota’ isimli laboratuvarın kurulmasında ilk adımı atmıştır. Aynı sene içerisinde, insanlardaki tüy sorununu fark etmiştir ve bitkilerde çözüm aramaya başlamıştır. Tüy sorunu için ‘Bioder’ isimli bir ürün üretmiştir. 2005’te insanlardaki saç dökülme hastalığına çözüm bulmak için çalışmalar yapmaya başlamıştır ve 2006’da ‘Bioxcin’ isimli şampuan üretmiştir. Yurt dışındaki firmaların Made in Turkey yazısı bulunduğu için ürünü satın almaktan vazgeçmelerine rağmen, kararlılığını devam ettirmiştir. Bugün, 35 ülkede ürünleri satılmaktadır. Bu başarısını devam ettirmesindeki en önemli etken, vazgeçmek kavramını hayatından çıkarmasıdır.

Bill Gates

Girişimcilerin hayatı yazımızda dördüncü sırada Bill Gates var. Dünyanın en zengin adamlarından ve Microsoft’un kurucularından olan Bill Gates, 1955’te doğmuştur. Ortaokula giderken arkadaşı Paul Allen ile bilgisayar yazılımları üzerinde çalışmıştır. Öğrenciyken bir şirketin yazılım hatalarını bulmuşlardır. 1972’de ‘Traf-O-Data’ isimli şirketi kurmuşlardır ve Bill Gates bir silah firmasında staj yapmıştır. 1974’te ‘Basic’ isimli bir yazılım dili geliştirmişlerdir. Daha sonra eğitimini bırakmıştır ve Allen ile beraber ‘Microsoft’u’ kurmuştur. Kendi yazılımını kullanmak için Apple gibi birçok firma ile anlaşma yapmıştır. Pascal, FORTRAN ve COBOL yazılım dillerini geliştirmesi dünya çapında hızla ilerlemesini sağladı. 1983 yılında ‘Word’ programını başlattı ve bu program ilk kez mouse kullanılan uygulamaydı. 1985’te Windows’u tanıttı ve hızla ilerlemeye devam etti.

Bill Gates’in meşhur sözlerinden birisi ‘Sınavlara çalışmaya daima geç başlayın. Bu size zaman yönetimini ve acil durumlarla başa çıkmayı öğretir.’

Tolga Tatari

Girişimcilerin hayatı yazımızda beşinci sırada Tolga Tatari var. 1978’de İstanbul’da doğdu. Henüz lise yıllarındayken hayatında olumsuzluklar başladı. Kadıköy Anadolu Lisesinde eğitimine başladı, ancak Semiha Şakir Lisesinde bitirdi. Üniversite’de de aynı şekilde Bilkent Üniversitesinde başladı, fakat Bilgi Üniversitesinde bitirdi. Üniversite hayatı dokuz yıl sürse de, ilk şirketini kurdu ve ilk girişimciliğine adım atmış oldu. Bilgisayar toplayıp, satmaya başladı, ancak şirketin altı ay ayakta kalabildi. 1998 yılında İstanbul’da ‘Hip prodüksiyon’ isimli organizasyon firmasına ortak oldu. 1999 depremi firmanın işlerinde sıkıntı yarattı. 2002’de Ahmet Tatari hisselerini devretti., fakat bu firma kendisine bir çok deneyim kattı. Girişimciliğe devam ederek, iki arkadaşıyla evlilik.com isimli internet sitesini kurdu ve bir süre sonra bu siteyi ‘Shobbo’ isimli firmaya sattı. Bu siteyi sattıktan sonra ‘Akinon’ isimli bir yazılım firması kurdu. 2006’da Ahmet Sarı bu firmaya ortak oldu. Son olarak 2008’de en önemli girişimcilik kariyerindeki adımı atarak, Ahmet Sarı ve Sina Afrada ile birlikte ‘Markafoni.com’ isimli e-ticaret sitesini kurdular.

Steve Jobs

Girişimcilerin hayatı yazımızda altıncı sırada Steve Jobs var. Hepimizin Apple’ın kurucusu olarak bildiğimiz Steve Jobs’un geçmişte bir dönem Apple’dan çıkartılıp, daha sonra tekrar geri döndüğünü biliyor muydunuz? Steve Jobs’un girişimcilik serüvenine ve yaşamına gelin, beraber bakalım. 1955’te San Francisco’da doğdu. Öz anne ve babası kendisini evlatlık verdi. Henüz küçük yaşlarda para kazanmak için boş kola şişeleri satardı. 1972’de Reed Üniversitesi’ne başladı, ancak ilk senesinde okulu bıraktı, fakat sevdiği bazı derslere yinede gidiyordu. Teknisyen olarak ‘Atari’ isimli firmada çalışmaya başladı ve aynı sene Steve Wozniak ile beraber yaptıkları bilgisayar ile ilk girişimcilik serüvenine başlamış oldu. 1976’da üç ortak ile Apple kuruldu. Apple 1 üretildi, ancak Ron Wayne ayrıldı. Steve Jobs ile Steve Wozniak kaldı. 1977’de Apple 2 üretildi. 1983’de John Sculley, Apple’da CEO olarak göreve başladı, ancak Steve Jobs ile anlaşamamaya başladı. Jobs işten çıkarıldı. Jobs, bir animasyon stüdyosu aldı ve on yıl burayı çalıştırdı. Bu sırada ‘NeXT’ isimli bir firma daha kurdu, fakat şirketin durumu iyi gitmedi. Apple şirketi satın aldı ve 1996’da Jobs Apple’da yeniden çalışmaya başladı. 1997’de geçici bir süreliğine CEO’luk yaptıktan sonra şirketin patronu oldu. Apple firmasına ikinci gelişinden sonra IPad, IMaci Iphone ürünleri Apple’ın ve Steve Jobs’un hızlı yükselişi oldu. 2011’de hayatını kaybetti.

Hamdi Ulukaya

Girişimcilerin hayatı yazımızda yedinci sırada Hamdi Ulukaya var. Çobanlıktan, kendi şirketini kuran Hamdi Ulukaya aslında bize hayatta her şeyin isteyince başarılabileceğinin bir örneğidir. 1972 yılında Erzincan’da doğan Ulukaya, liseye kadar Erzincan’da okumuştur ve çobanlık yapmıştır. Çobanlık yapmaktan hoşlanmadığı için devamlı bir çözüm yolu aramış ve sürekli çalışmıştır. Üniversite eğitimi için Ankara’ya gitmiş ve Siyasi Bilimle Bölümü’nü bitirdikten sonra, New York’ta İngilizce eğitimi almıştır. Eğitim bitince bir çiftlikte çalışmaya başladı. Bir süre sonra babasının peynir satmasını tavsiye etmesi üzerine, Türkiye’den Amerika’ya peynir getirtmeye başladı. 2002’de küçük bir peynir fabrikası açtı. İki sene boyunca birçok sıkıntı yaşadı, ancak pes etmedi ve 2005 yılında bir risk alarak iflas etmiş bir yoğurt fabrikasını satın aldı. İşletmesinin ismine Chobani ismini veren Ulukaya, Amerika’dan destek almıştır ve işe aldığı beş çalışan ile 2007’ye kadar fabrikada çalışmalar yapmışlardır. İlk başlarda küçük marketlere satış yaparken, 2009’da çok büyük firmalarla çalışmaya başladı ve dönüm noktasını yaşadı. Satışları hızla artmaya başlayan Ulukaya, 2014’te birçok ülkeyle anlaşma yaparak hızla büyümeye devam etti.

Zev Siegl

Girişimcilerin hayatı yazımızda sekizinci sırada Zev Siegl var. İnsanların yığınla akın ettiği Starbucks’un kurucularından olan Zev Siegl, 1942’de Kalifornia’da doğmuştur. Çocukluğunu burada geçiren Siegl, San Francisco Üniversitesinde eğitim almış ve tarih öğretmeni olmuştur. Yeni fikirler üretmek ve değişiklik yapmak isteyen Siegl, arkadaşları ile birlikte görüşmeye başladı. Yine arkadaşlarıyla buluştukları bir gün gittikleri yerde verdikleri espresso siparişini beğenmemişlerdir. İçinde kahve çekirdeği olsaydı diye düşünürler ve bu onların Starbucks’u açmalarında dönüm noktası olmuştur. 1971’ Garden Bowher ve Jerry Boldwin ile birlikte Starbucks’u açtılar ve böylece ilk girişimciliğine atılmış oldu. Başkan yardımcısı olduğu Starbucks’tan 1980’de ayrıldı ve ticarete atıldı. Ticarete atıldıktan sonra Quatermaine Coffe Roosters’ı kurdu. İşletmelere danışmanlık yapmayı seven Siegl 2004’e kadar birçok firmaya danışmanlık yaptı. Bugün, küçük firmalarda danışmanlık yapmaya devam etmektedir.

Sergey Brin

Girişimcilerin hayatı yazımızda dokuzuncu sırada Sergey Brin var. Her gün defalarca girdiğimiz arama motoru Google’ın kurucusu 1973’de Moskova’da doğdu. Altı yaşına kadar Moskova’da yaşayan Brin, 1979’da ailesiyle birlikte Amerika’ya yerleşmiştir. Roosevelt Lisesi’ne gittikten sonra üniversitede babasının izinden giderek matematik ve bilgisayar mühendisliği okumuştur. Mezun olduktan sonra Kalifornia’ya taşınmış ve 1993 yılında Stanford’da doktora eğitimine başlamıştır. Bu yıllarda Larry Page ile tanışıp, Google arama motoru oluşturmuştur. Ardından 1996’da BackRub isimli arama motorunu kurmuşlar ve arama motorlarını kullanmak için sunucuya ihtiyaçları olan ikili, sunucular pahalı olduğu için düşük kapasiteli bilgisayarlar kullanmış ve buna rağmen çok başarılı olmuşlardır.  1998’de ucuz diskler alarak Google.com’un ilk veri merkezini kurmuşlardır. Google için baya çaba sarfeden iki arkadaş sponsor ararlar ve uzun arayışlar sonrası çevrelerindeki insanlardan 1.000.000 dolar borç alarak dünyanın en büyük ağını kurmuşlardır. Google Inc. Kalifornia’dan dünyaya yönlendirildi. Sergey Brin’in 2010’da yenilenebilir enerji kaynakları çalışmasına büyük ölçüde katkısı oldu. 2012’de Google gözlüklerini tasarlayan Brin, bugün hala Google’da Teknoloji Başkanı olarak çalışmaya devam etmektedir.

Ingvar Komprad

Girişimcilerin hayatı yazımızda onuncu sırada Ingvar Komprad var. 1926’da İsviçre’de dünyaya gelen Ingvar Komprad, hepimizin oyun oynadığı yaşta kibrit satmaya başlamıştır. Çocukluğunu Elmtordy Çiftliğinde geçirdi ve sattığı kibritlerden elde ettiği kazançları biriktirerek balık, yılbaşı ağacı süsleri, yem ve kalem satmaya başladı. Daha küçük yaştayken çok çalışmasıyla, girişimci olacağının sinyalini veriyordu. 1945’te babasının kendisine destek vermesi üzerine IKEA’yı kurmuştur. Önceleri kalem, saat, resim çerçeveleri sattı. Daha sonra 1945’te mobilya ürünleri de satmaya başlayan Komprad, Showroom’un açılmasıyla kendi ürettiği mobilyaları insanlara tanıtıp, rakiplerinden öne geçme fırsatı yakaladı. 1955’te kendi mobilya ürünlerini üretti. Çok fazla parası olmasına rağmen lüks bir yaşam sürdürmüyordu ve her zaman her şeyi sonuna kadar kullanıyordu. Ingvar Komprad  28 Ocak 2018’de hayatını kaybetti.

Yeniliklerle Bir Adım Öne Çıkan Girişimcilerin Hayatı hakkında görüşlerinizi yorum olarak bizimle paylaşabilirsiniz. Aynı zamanda bu makaleyi beğendiyseniz, beğen tuşuna basmayı unutmayalım!

Yeniliklerle Bir Adım Öne Çıkan Girişimcilerin Hayatı hakkında ve daha birçok konu hakkında anketler, bilgi kartları ve güzel içerikli paylaşımlarımızın olduğu Instagram hesabımızın çok değerli takipçileri arasında sizi de görmeyi çok istiyoruz 🙂

Not: Bu yazımda birinci, ikinci… v.s. sıralama rastgele verilmiş bir sıralamadır. Herhangi bir başarı sıralaması v.s. ifade etmemektedir.

Yazar: İlayda Yamen

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
123

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here